Kuva: Työministeri Matias Marttinen leikkasi uuden sahalinjan avajaisissa juhlallisesti nauhan. Nauhaa pitämässä toimitusjohtaja Esa Hakamäki (vas.) ja kotimaan myynnistä vastaava Markku Hakamäki (oik.). Takana näkyy sahasuvun neljättä sukupolvea, taloussihteeri Kirsi Ylipaasto.
Artikkelikatkelma:
Isojoen Saha Oy on ottanut käyttöön uuden sahalinjan, joka tehostaa puuraaka-aineen käyttöä ja mahdollistaa entistä asiakaslähtöisemmät tuotteet. Investointi rakennettiin uuteen 2200 m² tuotantotilaan, ja sen toteutuksessa käytettiin pääosin kotimaisia laite- ja palvelutoimittajia. Sahalinjan toimitti Veisto Oy ja sahaansyötön Jack-Steel Oy. Muita toimittajia ovat mm. Lisker Oy, Nordautomation Oy ja Renholmen Ab.
LINJAN AVAJAISIA juhlittiin osana yrityksen 75-vuotisjuhlavuotta. Linjan vihki työministeri Matias Marttinen, joka korosti puheessaan investoinnin merkitystä yrityksen kilpailukyvylle. Toimitusjohtaja Esa Hakamäki kiitti henkilöstöä ja yhteistyökumppaneita sekä muisteli yrityksen perustajien, isoisä Anselmin ja isä Johanneksen, työtä sahan rakentajina.
Isojoen saha on edelleen kunnan merkittävimpiä työnantajia, ja sen aluetaloudellinen vaikutus on laaja. Vaikeasta markkinatilanteesta huolimatta yritys nojaa kilpailuetuihinsa: laadukkaisiin tuotteisiin ja kykyyn toimittaa pieniä, asiakaskohtaisia eriä erityisesti Keski-Euroopan höyläämöille ja liimapuun valmistajille. Uusi sahalinja nopeuttaa asetteiden vaihtoa ja tehostaa pienten sarjojen tuotantoa, mikä vahvistaa sahan asemaa tulevaisuudessa
—
Artikkeli luettavissa kokonaisuudessaan Puumies-lehdessä 9/25 sivuilla 10-11.

