2/26

Korkeakosken saha palasi Kopran omistukseen – Korkeakoski jatkaa mäntysahana

Kuva: Versowood Oy:n toimitusjohtaja Ville Kopra (oik.) ja Korkeakosken sahan tehdaspäällikkö Janne Klaavuniemi uskovat uuden USNR:n toimittaman vannesahalinjan nostavan sahan käyttöastetta. Tuotantotavoite Korkeakoskella tulee olemaan 350 000 kuutiometriä.

Versowood Oy:n ja UPM:n välisen kaupan vahvistuttua Korkeakosken sahasta tuli Versowoodin kuudes saha. Kaupan myötä konsernin sahatavaratuotanto nousee lähelle kahta miljoonaa kuutiometriä. Korkeakosken sahan tuotantomäärä tulee kasvamaan uuden vannesahalinjan ja korkeamman käyttösuhteen myötä.

UPM investoi Korkeakosken sahaan tasaisesti läpi 2000-luvun, ja suurin investointi tuotantoon tehtiin viime vuonna, kun sahalinja uudistettiin käytännössä kokonaan. Yhteensä 13 miljoonan euron investoinnin toimittajana oli USNR. Versowoodin toimitusjohtaja Ville Kopra on tyytyväinen uuteen sahalinjaan, mikä poikkeaa sekä muista Versowoodin että yleensä suomalaisten sahojen sahalinjoista. – Uskon, että saamme tästä huippusahalinjan, missä käyttösuhde on todella hyvä ja pystymme ajamaan tukkeja pienellä tukkivälillä 120-130 metrin minuuttinopeudella, hän sanoo.

Korkeakosken saha on perinteisesti ollut puhdas mäntysaha, eikä tilanteeseen ole tulossa muutosta. Sahattavat männyt ovat läpimitaltaan 140-390 mm. – Sen sijaan tulemme lisäämään kuusen sahaamista Hankasalmen sahallamme jopa 40 prosenttiin, Kopra kertoo. Koko konsernin osalta männyn osuus tulee nousemaan Korkeakosken myötä 34 prosentista 44 prosenttiin. Se tietää töitä yrityksen myyntiosastolle, jota on jo vahvistettu niin kotimaassa kuin esimerkiksi Iso-Britannian markkinoilla.

Teksti on artikkelikatkelma Puumies-lehden numerosta 2.2026 Lue lisää näköislehdestä tai uusimmasta lehdestä sivuilta 16-17.

Jaa artikkeli

Kategoriat