2/2025

Pääkirjoitus 2/25: Viittä vaille sata vuotta

Puumiehet ry:n juhlalehti on ilmestynyt – yhdistyksemme juhlii samana vuonna sekä 95-vuotista toimintaansa että 70-vuotiasta Puumies-lehteä.

Toiminnanjohtajana ja päätoimittajana tuntuu hienolta olla jatkamassa omalta osaltani tämän pitkäikäisen yhdistyksen tarinaa. Vaikka 100 vuoteen on vain viisi vuotta, halusimme juhlistaa 95 vuottakin juhlalla ja juhlalehdellä. Tärkeä syy tähän on 90-vuotisjuhlien peruuntuminen ihan kalkkiviivoilla pandemian takia vuoden 2020 maaliskuussa. Ei maltettu odottaa 10 vuotta, vaan juhlitaan jo nyt, ja sitten uudestaan viiden vuoden päästä.

Suomessa on PRH:n tilastojen mukaan yli 100 000 rekisteröityä yhdistystä. Yhdistysten lukumäärä on kuitenkin tätä isompi, sillä yhdistystä ei ole pakko rekisteröidä. Yhdistysten määrä on laskenut, vaikka yhdistystoiminta eri aloilla on edelleen hyvin tärkeää. Yhdistyksissä muiden kanssa toimiminen tarjoaa merkityksellisyyden kokemuksia ja tuo ihmisiä osaksi yhteisöä. Sosiaalinen media ei pysty tarjoamaan samanlaisia lähikohtaamisen paikkoja.

Yhdistystoiminnassa meillä on yhteiset arvot ja yhteinen päämäärä. Päämäärän kautta haemme joukkovoimaa, joka tulee yhteisestä arvomaailmastamme. Yhdessä voimme tehdä isoja tekoja ja vaikuttaa yhteiskuntaan. Puumiehissä valtaosa jäsenistöstämme työskentelee päivittäin puun parissa. Yhdistyksemme perusta on puussa ja sen puolesta puhumisessa. Siinä apuna on jäsenistömme lisäksi 70-vuotias vireä Puumies-lehti.

Puumiehet ry:ssä haasteena on saada nuorempia jäseniä mukaan toimintaan. Vaikka uudella nuoremmalla sukupolvella olisi kiinnostusta toimia yhdistystoiminnassa, niin hallintotehtävät ja kokouksissa istuminen eivät useinkaan heitä innosta. Tulevaisuuden haasteena on kehittää toimintatapoja ja keventää hallintoa. Tätä mahdollisuutta tarjoamme alueyhdistyksillemme jaostotoimintaan siirtymisen kautta.

Yhdistystoiminnassa tarvitaan monipuolista osaamista, mutta toimintaan pitäisi pystyä tulemaan ilman erityistä osaamista, oman innostuksen saattelemana. Yhdistysten pitäisi kierrättää vastuuta ja osaamista, jotta ihmiset jatkaisivat toiminnassa mahdollisimman kauan. Näin erilaista osaamista pystyttäisiin paremmin hyödyntämään.

Juhlalehteen olemme keränneet mahdollisimman kattavan juttusikermän Puumies-lehden erilaisista teemoista. Olemme käyneet sahalla, puuelementtitehtaalla, hirsitalovalmistajan luona, puusepäntehtaalla, ikkuna- ja ovitehtaalla ja huonekalutehtaalla. Parissa artikkelissa piipahdetaan ulkomailla ja puurakentamiskohteista esillä on uusi kirkko Pohjois-Karjalassa sekä vanha koulu Keski-Suomesta. Lisäksi raportoimme myös parista alan seminaarista. Lehdessä myös jatkuu alueyhdistysten esittelyt kahden alueyhdistyksen voimin.

Puutuoteteollisuus tarjoaa lehti lehdeltä juttuideoita runsaasti ja meille mielenkiintoisia juttumatkoja. Toivottavasti nautitte lehden lukemisesta yhtä paljon kuin me täällä toimituksessa sen tekemisestä!

Hanna Luoma
päätoimittaja

Kuva: Lapin kerho oli retkellä Röyttän sahalla vuonna 1964.

Jaa artikkeli

Kategoriat