Honkarakenne keskeyttää myynnin Venäjälle ja peruu arvionsa tämän vuoden tuloksesta

Honkarakenne on päättänyt keskeyttää myynnin Venäjälle Ukrainan kriisin takia. Tilaus- ja toimitusvaiheessa olevien projektien osalta Honkarakenne tarkastelee tilannetta kriittisesti kunkin projektin toimitussopimuksen osalta.

Honkarakenne on käynyt viime torstaista 24.2.2022 lähtien vuoropuhelua eri tahojen, mm. henkilöstön ja jälleenmyyjien kanssa tilanteesta. Myös asiakkaat ovat ilmaisseet huolensa tilanteesta.

– Tilanne Ukrainassa järkyttää meitä syvästi, ja siksi olemme päättäneet keskeyttää myynnin Venäjälle, kertoo toimitusjohtaja Marko Saarelainen.

Honkarakenne on jo aiemmin varautunut strategiassaan hakemaan uusia kansainvälisiä markkinoita Venäjän markkinan tilalle.

Honkarakenteen alkuperäiseen, tänään 1.3.2022 julkaistuun tiedotteeseen pääset täältä: https://www.honka.fi/fi/blog/2022/03/01/honkarakenne-oyj-keskeyttaa-myynnin-venajalle/

Jaa artikkeli

Pölkky muuttuu Pfeiferiksi

Pfeifer Group yhtenäistää konsernin markkinailmeen ja vahvistaa samalla Suomen toimipaikkojensa pitkän aikavälin kehitystä. Suomen tuotantoyhtiön nimeksi tulee 1.6.2026 alkaen Pfeifer

Lue artikkeli >>

Kategoriat