Luvian Saha Oy lisää kuivauskapasiteettiaan investoimalla Valutecin FB-tyyppiseen kanavakuivaamoon. Samalla Valutec tulee automatisoimaan kolme vanhempaa kanavakuivaamoa. Toimitukseen kuuluu lisäksi ohjausjärjestelmä Valmatics 4.0. neljälle kanavakuivaamolle. Projekti käynnistyy Luvialla alkukesästä ja valmistuu syksyllä 2025. Kyseessä on yhteistyöprojekti, jossa Luvian Saha huolehtii uuden kuivaamorakennuksen toteuttamisesta.
– Yhteistyömme Luvian Saha Oy:n kanssa on ollut hedelmällistä ja pitkäjänteistä. Projektijohtamisemme sekä tuotteidemme laatu on aina ollut keskeinen tekijä menestyksessämme. Tämä uusi hanke ei ole poikkeus, ja olemme sitoutuneet varmistamaan, että se toteutetaan korkeimpien standardien mukaisesti. Toimitus antaa uusia mahdollisuuksia parantaa kuivauslaatua ja nostaa automaattisuuden astetta Luvian Sahan kuivaamoilla, Valutecin myyntipäällikkö Juha Pöylijoki sanoo.
Luvian Sahan ja Valutecin pitkä yhteistyö helpotti toimittajan valintaa. – Lukuisat yhteiset hankkeet ja niistä saadut kokemukset ovat osoittaneet, että Valutec on luotettava ja täsmällinen kumppani kuivausprosessiin liittyvien kasvu- ja kehityshankkeiden toteuttajana. Odotamme taas innolla uuden hankkeen onnistumista yhteisten tavoitteidemme mukaisena, Luvian Saha Oy:n toimitusjohtaja Veli-Matti Puuska (kuvassa) toteaa.